
Всички знаем колко е важна хидратацията. Колко решаваща роля има в пречистването на организма, особено когато сме болни или настинали. Постоянно се сещаме как не пием достатъчно и наваксваме с литри наведнъж. Често си мислим, че пиейки всякакви течности, организмът се хидратира и освобождава от отпадъци. Разбирай всякакви готови напитки, чайове (дори бутилирани и черни), кофеинови напитки, бира (!?), алкохолни коктейли.
Нека веднъж завинаги разбием този мит :-) Много хора смятат, че изпивайки по 2 литра газирани напитки на ден, осигуряват на тялото си необходимата хидратация. От една страна е вярно, че подобни напитки съдържат вода като основа, но също така съдържат и множество химикали, подобрители, оцветители, консерванти и най-важното – много захар или подсладители, които дехидратират организма. Така че днес ще разгледаме защо е важно да приемаме чиста изворна вода, за да поддържаме тялото хидратирано и енергично.
Водата съставлява поне 60% от тялото ни. Една много малка част от нея (едва 8%) се рециклира и използва отново в тялото, останалата част е нужно да си набавим чрез храната и водата. Ежедневно е важно да приемаме чиста филтрирана или изворна вода от проверен източник или ако имаме съмнения за нейния състав, да си набавим подходящ филтриращ уред.
Някои от най-важните роли на водата в тялото са:
- Транспортира хранителни вещества в тялото
- Подобрява снабдяването на клетките с кислород
- Овлажнява кислорода и улеснява дишането
- Регулира температурата на тялото (чрез изпотяване)
- Елиминира остатъци и токсини в тялото и храносмилателния тракт
- Предпазва тъканите от залепване
- Овлажнява ставите (една от предпоставките за болки в ставите е хронична дехидратация)
- Подобрява комуникацията между клетките
- Поддържа нормалните електрически свойства на клетките
- Поема шока при удар на костите или органите
- Засилва естествения лечебен процес в тялото
- Засилва метаболизма и преработването на енергия от клетките
И въпреки всички тези важни роли, водата е може би най-често срещаните дефицити днес! Говорим си често за недостиг на минерали, витамини и протеини, а не осъзнаваме колко фундаментална е ролята на хидратацията за енергията и здравето.
Ето защо реших да ви запозная с най-честите симптоми на дехидратация, както и по-напредналите сигнали и как да ги разпознавате. Също така ще разгледаме защо хидратацията е важна за доброто храносмилане и може ли оптималната хидратация да лекува някои от най-упоритите заболявания на храносмилателната система?
Запек
Започвам с един от най-очевидните проблеми при дехидратация. Добрата хидратация е в основата на храносмилането – от поглъщането на храната до нейното елиминиране от тялото. Нашият организъм е изграден по начин, който да пести наличната вода в тялото. Установено е, че в храносмиланеето на 1 хранене участват до 7 л вода. Това изглежда ужасно много като количество и тялото приоритизира процеса като преразределя вода от цялото тяло към храносмилателната система. След нейното разграждане и усвояване остатъчната вода от дебелото черво се рециклира и използва отново. Представете си сега, ако тялото е периодично дехидратирано как ще смели храната и ако оптимално количество се абсорбира от дебелото черво до какво води – хронична констипация. Това е един от най-сериозните проблеми на ежедневието и в хроничния си вид може да доведе до бактериални инфекции, интоксикиране на тялото и рак на дебелото черво.
Язва, колити, стомашни болки
Една от най-неподозираните причини за развитието на т.н. диспептични болки е именно системната дехидратация на стомашната лигавица. Но нека първо да разгледаме от какво е изградена тя. 75% от лигавицата на стомаха, синусите и белите дробове се състои от вода. Това е и мястото, в което е съсредоточена имунната ни система. Т.е. имунната ни система е активна с всяко вдишване, преглъщане и… хранене. Стомахът е е една от първичните бариери срещи паразити, инфекции и бактерии. При нормална функция тази бариера е добре хидратирана, осигурява стабилна защита срещу киселината в стомаха и евентуални погълнати вируси, лимфните възли работят нормално и лимфната тъкан е достатъчно флуидна, за да циркулира и пази цялото тяло от вредители. Какво става обаче когато не пием достатъчно вода и сме деидратирани особено преди да се храним – лигавицата на стомаха изтънява и вече не може да предпази вътрешните слоеве от стомашната киселина. Потенциални бактерии могат да навлязат в кръвния поток и да предизвикат стомашни болки, язви, хроничен гастрит и т.н. Ето защо е изключително важно да сме добре хидратирани през целия ден, особено преди хранене. Добра практика е изпиването на чаша вода 10-15 мин. преди да се храним, за да стимулираме продукцията на стомашна киселина и да хидратираме лигавицата на червата и стомаха.
Болки по цялото тяло
В хранителната терапия един от първите въпроси при симптом на болка където и да е по тялото е „Пиете ли достатъчно вода?“ Дехидратацията е причина номер 1 за хроничните болки, понеже при дехидратация в тялото мозъкът преразпределя наличното количество посредством невротрансмитерът хистамин (както споменахме вече водата няма резерв и това е сигнал за мозъка да приоритизира процесите, изискващи вода). Преминаването на тези невротрансмитери през определени нерви предизвиква болка – оттам и хронично главоболие, болки с гърба, ставите, стомаха и корема. Симптом, който лесно може да бъде регулиран с оптималното количество чиста вода, а неадекватно лекуван с болкоуспокояващи лекарства, които спират естествените сигнали на тялото за тревога.
Ако нивото на вода в тялото се понижи с 2%, това причинява умора. Ако се понижи с 10% могат да се развият значителни здравословни проблеми, засягащи храносмилателната, сърдечно-съдовата, мускулно-скелетната и имунната система. Ако нивото се понижи с повече от 10% е възможно да настъпи смърт.
Как да разпознаете знаците на дехидратация и да се научите да усещате сигналите на тялото си. Следващата таблица описва ранните и напреднали симптоми на дехидратация
Ранни симптоми | Напреднали симптоми |
Умора | Киселини в стомаха |
Тревожност | Болки в ставите |
Раздразнителност | Болки в гръбнака |
Депресия | Мигрена |
Силен глад | Фибромиалгия |
Спазми | Запек |
Главоболие | Колит |
И така, естествено идва и въпросът по колко вода да пием? По въпроса има всякакви теории, но преди всичко искам да кажа много важна подробност за усещането за жажда – то не винаги е налице и не винаги отразява реалното състояние на тялото и степента на хидратация. Установено е, например, че при нарастване на възрастта, както и при системна дехидратация рецепторите, свързани с усещането за жажда стават неактивни. Съответно губим усещане за жажда и тялото се адаптира към този „сух режим“ :-). Но само след няколко дни, включвайки повече течности в менюто си, те отново започват работа и си „спомнят“ за старите механизми и започват да подават сигнали и усещане за жажда.
Накратко, най-популярната и разпространена формула за количеството вода е: 30 мл на килограм телесна маса. Т.е. ако вие сте 50 кг, количество от 1,5 л би било подходящо.
Това е постижимо и естествено количество, като не забравяме, че приемаме вода и чрез суровите и течни храни, които приемаме. Когато обаче в менюто ни е включено кафе, което както знаете има силно дехидратиращ и и диуретичен ефект, това количество няма как да остане същото. Тогава е добре да включим още 0.5-1 л вода в деня, за да балансираме този ефект.
Лично аз съм усетила много силно ефектът на адаптация към хроничната дехидратация. Много деца, подрастващи и тинейджъри са били в кръга на сладките газирани напитки, сокчета и други, които те оставят все по-жаден до.. следващото сокче. Когато преди много години спрях да приемам от тези храни-напитки, усещането ми за жажда естествено се върна и то единствено към чиста вода.
Понякога усещането ни за жажда се променя през различните сезони. През лятото и по-топлите дни на годината съвсем естествено търсим леки, хидратиращи храни и пием повече вода. През есента и зимата обаче, този инстинкт някакси спира. Добре е в този случай да приемаме повече билкови чайове, които сгряват тялото и едновременно с това подсилват имунната система и пречистващите сили на организма. Нека суровите храни останат за летните горещи дни, а топлите супи и задушени ястия – за по-хладните. Храносмилането е чувствително към сезоните, затова е добре да го следим и да не го натоварваме с прекалено много сурови, студени и охлаждащи храни през преходните и по-хладни дни. С какво можем да подсилим храносмилателните процеси през есенните и зимни месеци ще пиша скоро в нова публикация.
Следете сигналите на тялото си и то най-добре ще ви подскаже от каква форма на хидратация има нужда. :-)
Comments