Масата е споделеност, близост, откровение. Тя е умиротворител, молитва, ритуал. Масата е център на обичта.
Независимо дали спазваме традиция, честваме празник или създаваме поредната ежедневна вечеря, масата е мястото, на което споделяме храната, емоциите, моментите на взаимност. Не винаги масата означава радост и веселие. Не означава и перфектното ястие, подредени прибори или идеалната компания. Понякога се събираме около нея отрудени, несъвършени, объркани, по човешки. За да срещнем там съпричастност, приемане, мир и утеха. Тази и важната роля на масата – събиращата сила, която ти позволява да дишаш бавно, да си откровен, защитен.
Предстоят толкова много маси да бъдат споделени идните дни. Шумни маси с цветове, брокат и балончета, маси с детски смях и окапани покривки, маси притихнали в уважение на тежък момент, оскъдни маси, пищни маси, маси, събиращи различни култури и националности, маси, които празнуват нов живот, маси, които почитат отминал живот, дълги, широки и масивни, както и малки, скромни, интимни. И всяка маса има свой живот, своя история, която пази и нямо преживява.
Понякога масата е нашият социален измерител на щастие, успех, любов, подкрепа. Но в тези маси няма нищо, което може да се сравни, измери или подреди по важност. Също както и човешките съдби не могат да бъдат подредени на стълбичка, а историите на хората да бъдат оценени по важност. Затова масата остава едно мистично мета-пространство, което е неповторимо, непознато и което всеки път създаваме отначало. Създаваме го с хората, които решим да го споделим, с храната, която избираме, емоциите, които влагаме и чувствата, които споделяме. Можем да превърнем масата в най-големия съдник или наш състрадателен закрилник. Ние създаваме нашата маса с всеки един наш избор. А понякога светът избира вместо нас и ни оставя без маса.
Тази година има много такива нереализирани маси. Маси, около които щяха да се съберат няколко поколения и да обединят своето време, енергия и желание за взаимност. Но не могат.
И точно в тази година е много важно да оценим нашите маси. Да се стремим повече с какво настроение и нагласa подхождаме към срещата с другия, а не дали ще стане перфектно ястието или десерта. Да фокусираме намеренията си върху преживяването на искреност, свобода на изразяване и толерантност. Да изчакаме преди да отговорим, да издишаме дълбоко оценката и да вдишаме красивата автентичност във всеки от нас. Да запазим тези наши маси от критика, равносметка на живота и утеха в бъдещите планове. Да сме благодарни за това, което сме, такива каквито сме. Защото не трябва да променяме нищо, за да обичаме малко повече.
Много силно исках да пиша за моята маса, която за мен е наистина място за смирение, благодарност и най-вече присъствие. Присъствие в неудобството, присъствие в радостта, присъствие в усещането за изгубване или пълно сливане с момента. Всеки ден, каквото има. Присъствие.
И да създадем с вас нашата малка мрежа от добронамерени маси, които спасяват деня. Маси, които невидимо държат ръце и стоят зад каузата на добрата дума и разбираща прегръдка. Представям си тези маси като горещото сърце на всеки дом, които протягат ръце и се държат силно в една въображаема молитва. Всички маси във всички домове, хванати за ръка. Притихнали в благодарност, но в същото време поддържайки здрава опора и пазейки ни от опасност. Такава сила може да има нашата мрежа. Искате ли да я създадем?
Тази Коледа светът има крещяща нужда от дълбока почит, безсрамно веселие и тихо уважение. Нека сътворим нашите маси и нашите домове така, че да излъчват тези качества. Нека внасяме това от себе си, което искаме да видим в другия. Нека присъстваме. В какъвто и момент да се намираме.
Радвам се, че успях да приготвя и заснема няколко ястия и с тях да ви вдъхновя да приготвите тези толкова лесни рецепти, докато прекарвате времето си във възобновяващи дейности. Всички тях приготвих за около 2 часа, комбинирах така че да включват разнообразни, сезонни и достъпни продукти, които често пренебрегваме, защото не знаем как да приготвим. Освен това покриват всички възможни цветове, което е важно за насладата и на окото. Можете да изберете само някое от тях или да ги приготвите заедно, да допълните с някое любимо, както намерите за добре. Ще се радвам да споделите и вашите добронамерени маси с всички в коментар или съобщение във фейсбук или инстаграм с хаштаг #goodnaturedtable.
Нека започнем нашата революция за взаимност, приемане и добронамереност от нашата маса!
Светли празнични дни,
♥
М.
Салата от цвекло и цитруси
Време за приготвяне: 60 мин
Време за сглобяване: 10 мин
Общо време: 1 ч 10 мин
Продукти
2-3 средни глави цвекло (лилави и жълти)
1 грейпфрут
1 мандарина
дресинг:
3 с.л. зехтин
2 с.л. балсамов оцет
1 ч.л. дижонска горчица
1 ч.л. мед
сол, пипер
Рецепта
1. Измийте добре цвеклото и го сложете да се вари на пара или във вода (на пара ще отнеме по-малко време).
2. След като е меко при пробождане с нож, извадете, измиийте в хладка вода и нежно отстранете кората с помощта на нож. Оставете да се охлади напълно.
3. За сглобяването нарежете цвеклата на тънки шайби. Обелете цитрусите и също нарежете на тънки шайби.
4. Наредете зеленчуците в чиния като редувате цвеклото с цитрусите.
5. Разбъркайте добре съставките за дресинга и овкусете салатата.
Спаначена салата със слънчогледов дресинг
Време за приготвяне: 20 мин
Време за сглобяване: 10 мин
Общо време: 30 мин
Продукти
100 гр листа спанак
500 гр брюкселско зеле
дресинг:
2 с.л. слънчогледов (или друг) тахан
2 с.л. зехтин
2 с.л. вода
1 с.л. пресен джинджифил
1 с.л. ябълков оцет
сол, пипер
Рецепта
1. Измийте и почистете брюкселското зеле от външните твърди листа. Отрежете леко пънчето в основата и разполовете. Сложете в тава върху хартия за печене, поръсете със сол, пипер и зехтин и печене около 15-20 минути, докато станат златисти.
2. Смесете съставките за дресинга в блендер и пасирайте всичко до гладка смес.
3. В чиния или купа разпределете листата от спанак като основа, разпределете печеното зеле отгоре и поръсете с дресинга.
Картофена салата с леща
Време за приготвяне: 30 мин
продукти
1 ч.ч. леща
500 гр картофи
1/2 глава червен лук
1 връзка кориандър (или магданоз)
дресинг:
3 с.л зехтин
3 с.л. ябълков оцет
сол, пипер
Рецепта
Лещата се накисва от предната вечер или поне 6 ч предварително.
2. Картофите се измиват и се слагат да се варят на пара. Когато омекнат се измиват с хладка вода и се обелват (тази стъпка може да се пропусне ако използвате домашни картофи и изчеткате добре кората).
3. Лещата се сварява във вода. Когато е готова, се прецежда в хладка вода.
4. Когато картофите изстинат, се нарязват на кубчета и се смесват в купа с лещата. Добавя се нарязания на тънки ленти лук и накълцания на едро кориандър.
5. Подправя се с дресинга.
Notes
Add any additional notes here.
Тарт с червени боровинки и ванилия
Време за приготвяне: 30 мин
Време за печене: 15 мин
Общо време 45 мин
Продукти
60 гр брашно от спелта
60 гр брашно от елда
60 гр масло (краве или кокосово)
1 яйце
1 с.л. кафява захар
щипка сол
за крема:
1 консерва (400 мл) кокосово мляко
2 жълтъка
2 с.л. брашно от арарут (или нишесте)
1/4 ч.л. зърна ванилия
4 с.л. мед
4 с.л. кафява захар
100 гр червени боровинки (или малини/лилави боровинки)
брашно от цвекло, розмарин за украса
Рецепта
1.Смесете брашната със захарта и солта в купа. Добавете студеното масло, нарязано на парчета и започнете леко да претривате маслото в брашното.
2. Когато маслото е на парченца с размер на грахово зърно, добавете яйцето и омесете твърдо, но еластично тесто. Оставете за 20 мин в хладилник на почине.
3. В масла касерола кипнете млякото с ванилията. Когато заври, отстранете от котлона.
4. В друга купа разбийте жълтъците със захарта и меда. Добавете малко от млякото като напрекъснато разбърквате с телена бъркалка, за да се темперират жълтъците.
5. След това на тънка струйка върнете жълтъците при млякото, като разбърквате енергично.
6. Добавете брашното от арарут (използвайте цедка, за да не падат трохи) и варете крема, докато се сгъсти около 5-6 минути.
7. Извадете масленото тесто и разточете на тънък блат около 0,5 см. Преместете във форма за печене с падащи стени. Тестото не е много еластично, не се стпремете към перфектност, наместете го равномерно във формата. Изрежете излишното и оформете равен борд. Изпечете блата за около 8-10 минути в предварително загрята фурна до златисто.
8. Когато е готов, изсипете охладения крем и оставете да стегне в хладилник.
9. Поръсете с брашното и украсете с плодове и розмарин.
Бележка
Може да използвате малини, боровинки, круши, тиква.
Comments