
Много е важно да се разбере, че тази публикация не е пропаганда. Нито спор, нито победоносна демонстрация на превъзходство и всезнание. Това е моят начин да (по)кажа какво означава истинска, хранителна, вкусна и красива храна. Защото вярвам, че храната трябва да е всяко едно от тези неща, за да е пълноценна и да носи наслада.
Вече приемам за нормално хората да се засягат, когато им посегнеш на най-скъпото. Веднага се повдига темата за, видите ли, протеините, мускулите и калориите, на които аз вече се научих да кимам умело глава като обигран психотерапевт. Обирам и по някой „шантавичка си ти“, когато спомена че 90% от храната ми е растителна, но аз това си го приемам като комплимент.
На мен месо просто не ми се яде. Не виждам смисъл в него, просто по всичко изглежда, че да се яде месо в днешно време не е много изгодно нито за телата ни, нито за околната среда и животните, нито за джобовете ни (глобално погледнато). Но за да не задълбавам темата в посока какво не ям, искам да ви покажа какво ям. Не е нито засукано, нито трудно достъпно, нито трудоемко за приготвяне.
Моята чиния изглежда така. Тя съдържа растително лесни усвоими протеини (нахут и боб), полезни мазнини богати на омега 3 (авокадо), бързо смилаеми въглехидрати с ниско съдържание на нишесте (басмати), богатство от фибри (зелении), енергия и свежест (сурова или прясно приготвена храна).
Моята веган чиния.
Продукти:
за 2 порции
1 ч.ч. сварен нахут
1 авокадо
2 шепи зелена салата
1/2 ч.ч. ориз басмати
2 големи шепи зелен боб
1 ч.л. пресен джинджифил
1 ч.л. червен пипер
1 ч.л. къри
1/2 ч.л. кимион
зехтин
черен пипер
сол
Оризът се измива много добре и се накисва за 20 мин.
Нахутът (най-добре да се консумира прясно сварен) се подгрява с малко зехтин заедно със сол и червен пипер. Когато стане леко златист се изсипва в чинията.
Бобът се почиства, измива и задушава за 3 мин на пара. Добавя се нарязания на много ситно джинджифил, кърито и черния пипер и се оставя още 2 минути. Не го преварявайте, нека остане хрупкав. След като можете да разкъсате едно стелбо с дървена лъжица, бобът е готов. Прибавяте го в чинията.
Слагате ориза в малка тенджера заедно с кимиона и малко сол и наливате вода, колкото да покрие 1 пръст над ориза. Варите под капак на среден огън 8 минути, след което отнемате от огъна и без да отваряте капака оставяте за 2 минути. След това отваряте, разбърквате добре с вилица, за да излезе влагата и сервирате в чинията с помощта на кафена чаша. Добавяте зелении по ваш избор и воала! Имате пълноценна вечеря, която можете да направите за 20 минути и след която ще се чувствате пълноценни и енергични.
Много е забавно, но когато приготвям такъв тип „чинии“, изведнъж всички стават вегетарианци!
How wonderful! I just realised that Google Chrome (that we recently loaded as our browser) offers translation so I don’t have to race off to Google Translate to get the recipe from your wonderful posts :). I love the idea of Buddha bowls. SO many possibilities and you can assemble something quickly with leftovers from the fridge and feel righteous that you not only used up your leftovers but you made something new and completely delicious in the process. Another recipe triumph :)
so glad you like it! this is really a favorite dinner because as you said, you can make it different every time and nail it ;-)) happy about google translate, too!
Чудесно изглеждаща идея! Точно днес се чудех какво да избера нахут или ориз, явно ще ги съчетая :)
Колкото повече, толкова повече в действие :-)