
Разхождам се из Софийските улици и сякаш никога не съм заминавала. Видях и морето, пътувах през зелените поля на низината и ми беше трудно да повярвам, че ме е нямало 8 месеца. 8.
Нищо не се е променило. Нещата се случват със същата чудновата и хаотична порядъчност, характерна за страната ни. В някои дни ти се иска да си някъде далеч, да не слушаш разговори на висок крещящ тон навсякъде, да пресичаш спокойно улиците, да караш колело необезпокояван. В други дни се разхождаш между старите сгради около Лъвов мост, напълваш няколко торби с ароматни червени ябълки и решаваш да си купиш баничка.Топла, хрупкава, с вкусни сирене и яйца, истинска софийска баничка.
Живеем в такива абсурди, крайности и неравенство, че спокойно можеш да полудееш, ако се наемеш да правиш психопортрет на българина в модерно време. Със сигурност отключващо за много прозрения, но и за много тъжни заключения.
Първият месец обратно вкъщи премина в сезонно освежаване на сегашния ни дом, обикаляне из реновираните части на София/Бургас, информиране за нови интересни места и пространства. Много положителни тенденции, преимущество на елегантността пред кича и доброто отношение пред агресивната агитация. Като цяло мога да кажа, че София визуално ми харесва повече от преди, появили са се множество квартални магазини за хляб, млечни продукти и плодове и зеленчуци, което винаги ми е липсвало в градската среда.
Забелязва се и повишено количество на магазини за здравословни и органични продукти. Наясно съм с модерността на този преекспониран бизнес, в който честно казано така и не успях изцяло да се потопя преди да замина. Истината е, че биопродуктите в чужбина далеч не са такъв лукс, какъвто имидж имат за съжаление повечето от биомагазините в България. Да пазаруваш органични продукти не е еквивалент на това да имаш повече пари, статус, претенциия, каприз. Био продуктите са въпрос на избор за по-запознатите с бомбандиращите вреди от околната среда. Така или иначе сме принудени да живеем в тази среда, „богата“ на химикали и т.н., защо тогава доброволно да поглъщаме още такива чрез храна, козметика, препарати?
И макар цените на някои продукти да са все още непонятно завишени, може би производителността и конкуренцията на този пазар в чужбина играе ключова роля в ценообразуването. Общо взето за био продукти там плащаш цената на някои от по-качествените брандове конвенционални продукти, а в някои случаи дори цените на био стоките са по-ниски.
Вече забелязах появата на 3-4 нови бранда сертифицирани млечни продукти по големи вериги и квартални магазини. Не е нужно винаги да се храним с тях, но е важно да ги има, да се увеличават и съответно да става все по-достъпно за всеки да си позволи чиста храна (достатъчно с урока по икономика).
Един от положителните примери, с които се запознах напоследък е симпатичният, но за съжаление леко отдалечен от вкъщи магазин за био продукти Спирала. Магазинът е просторен, добре зареден (въпреки че има някои стоки, които се повтарят във всички магазини с подобен характер) и поставя на фокус български производители, което е похвално. Освен това се организират събития, уъркшопи, лекции, с което се подпомагат хората да бъдат включени към разнообразни дейности на здравословна тематика.
Казвам всичко това, защото винаги преди да потвърдя партньорство с даден магазин се уверявам в намеренията и вижданията на хората, които го ръководят. Била съм част и от неприятни ситуации, копиране на снимки и рецепти от „шеф готвачи“, затова смятам за справедливо да се извеждат напред добрите практики. Спирала ме впечатлиха с професионално и внимателно отношение, креативност и отвореност към различни идеи.
Освен това там вече можете да намерите и зимната ми книга с веган рецепти :-)
Зарадвах се да намеря мисо паста, която търсех от доста време. Реших да я подплътя с ароматна тиква и лек аромат на лешници. Топло, засищащо, богато зимно предястие.
Крем супа от тиква с мисо и лешникова паста
Продукти:
500 гр средно сладка тиква
2 средни картофа
20 гр мисо паста
1 ч.л. кориандър
1 ч.л. кимион на зърна
4 с.л. зехтин
3 с.л. лешникова паста
Тиквата и картофите се измиват, обелват, почистват и нарязват на кубчета от 3 см.
Зехтинът се загрява в тенджера с дебело дъно и в него се подгряват подправките. Добавя се тиквата и се разбърква, докато подправките полепнат по нея. Добавя се 400 мл гореща вода и се оставя на слаб огън за 10 минути.
Когато тиквата е леко омекнала се добавя мисо пастата, разбърква се и се вари още 5 минути. Сваля се от огъня и се пасира. Накрая се добавя лешниковата паста и отново се пасира за секунди.
(умишлено в рецептата липсва сол, заради мисо пастата)
По желание се сервира с голяяяма лъжица биволско мляко (липсваше ми този вкус!).
Лешникова паста, паста мисо и различни видове зехтин можете да намерите в магазина spirala.bg
Comments