Навън е златно и зелено едновременно. Ту вали силно и проливно, ту пеква и ти връща за момент усещането за късно лято. Промените са неизбежни в природата, естествен процес, който сме забравили да следваме и развиваме. Гъвкавостта на ума ни е естествено негово качество, съпътстващо ни в еволюцията ни до днес. По една или друга причина, сме се откъснали от това свойство да се адаптираме към променящата се среда. Започваме да се мръщим на студеното време, да искаме вечно и безспирно лято, без да си даваме възможност да се насладим на красивите 4 сезона, който сме привилегировани да имаме тук.
За мен адаптацията е също нещо, което се стремя да развивам през последните години. Било то в чисто физически – към студа, по-рядкото слънцегреене, късия ден и в психически план – да се настроя и осигуря на тялото и душата ми нужното за новия сезон.
В този смисъл е добре да се настроим за промените по подходящ начин, вместо да ги отричаме и да караме напред постарому. Есента изисква да сме добре подготвени и в същото време отворени за новото, което предстои. И въпреки че всеки си намира негов начин и любими занимания, ето няколко идеи, с които да сгреете душата през октомври.
1. Подправки и готвена храна – през преходните сезони храносмилането не е толкова силно като през лятото. Необходимо е храната да е сготвена с повече сгряващи билки, подпомагащи храносмилането например кимион, кориандър, семена от копър (резене), динджифил, а защо не и 1 зелено люто чушле прибавено към ястието? Готвената храна определено изисква по-малко работа при храносмилане, а и стопля тялото отвътре. Сега е времето да експериментирате с всякакви яхнии с есенни зеленчуци, варива и подправки.
2. Физическа активност – в този раздел визирам по-скоро заземяващи и успокояващи занимания като масаж, класическа йога, дихателни практики, книги, медитация и релаксация. Есента е склонна да ни обърква, забързва мислите, нервната система се изостря, затова е добре да я укротим и успокоим като й дадем подходяща храна. Билковите чайове също са част от този процес, като подходящи са мента, канела, джинджифил, резене, лавандула, валериан. Започвайки деня с топъл и хидратиращ чай + няколко разтягащи упражнения ще внесе много повече баланс в деня ви, отколкото кафето сутрин.
3. Хранителни добавки и/или детокс – есента е един от най-подходящите сезони за детокс на тялото. Лично аз в момента съм на такъв режим и се чувствам много по-лека и енергична. Детоксът не е задължително да означава глад – можете просто да премахнете основните храни алергени и да наблегнете на зеленчуци, малко ядки и варива. Целта на подобни режими е да укрепи храносмилателната система, като я остави да се възстанови от възпалителните храни, но в същото време не спира работата й напълно. Пребиотиците в зеленчуците и пробиотиците като добавка спомагат за цялостното ‘населяване’ на червата с полезните бактерии, необходими за нормалната им функция. Също така, някои от добавките, които биха били подходящи за повече хора са витамин Д3, който се синтезира в по-малки количества през зимния сезон, спирулина/алгае- за засилване на метаболизма и минералния баланс, омега 3 мастни киселини – за по-добро справяне с възпалителните процеси от вирусни и бактериални инфекции и женшен – общоукрепващ имунистимулант и адаптоген с вековна история.
Като четвърта точка бих поставила и експерименталните занимания в кухнята :) Точно като тази салата тук, която се роди съвсем спонтанно от двете ми есенни обсесии в момента – тиква и леща. Фенелът макар и не особено популярен у нас е изключителна лечебна храна, особено за храносмилателната система. Богат е на витамин C, фибри, Калий и безценния кумарин с анти-раково действие. Изобщо, страхотен зеленчук, който може да сварите на пара, изпечете с други зеленчуци или хапвате суров.
Леща с печена тиква и фенел
Продукти
1 ч.ч. накисната за 1 нощ черна леща
400 гр тиква
3 с.л. органична мисо паста
1/2 глава фенел
дресинг:
4 с.л. зехтин
4 с.л. ябълков сайдер оцет
1 ч.л. мед
1 с.л. горчица
черен пипер, сол
Инструкции
Измийте, обелете и нарежете тиквата на парченца по 2 см. Разбъркайте добре с мисо пастата и подредете в тава върху хартия за печене. Печете около 20-30 минути в средно загрята фурна до златисто.
Сварете накиснатата лещата за 15 минути, измийте и отцедете.
Смесете лещата и тиквата, докато се още леко топли, прибавете нарязания на тънки филийки феннел и овкусете с дресинга.
Comments