• Храна
    • DIY
    • здраве
    • рецепти
      • салати
      • предястия
      • пастети и дипове
      • сурово
      • без глутен
      • основни ястия
      • десерти
        • бисквити и сладки
        • веган десерти
      • закуска
      • напитки
      • естествена красота
  • живот
    • истории
    • Посоки
    • психология
  • Събития
  • Проекти и услуги
    • Обучения и семинари
    • Творчески и консултантски услуги
    • Онлайн курс
    • Книги
  • Онлайн курс
  • За мен
Михаела Белорешка

DIY

Как да си направим пречистено масло гхи

декември 11, 2015

Гхито представлява пречистено краве масло, от което са отстранени водата и протеините и се състои единствено от мазнини, предимно наситени. Това го прави подходящо за готвене на високи температури. Също така е установено, че приготвяйки храната с гхи, полезните витамини и минерали се усвояват много по-добре от тялото. То е основната мазнина за готвене в Аюрведичната традиция и се използва от хилядолетия насам не само за кулинарни цели, но и при детоксикиращи и пречистващи програми. Счита се, че гхито е сатвична храна, тя носи качествата хармония, баланс, светлина, чистота и др. Липсата на протеин го прави подходяща опция за хора с алергии към млечния протеин, но разбира се, трябва много внимателно да го прецедите. Ето как си правя гхи у дома и това е едно от заниманията, в които добросъвестно влагам време и енергия – защото знам, че няма по-добро от домашно приготвеното.

Как да си направим гхи вкъщи?

За един голям буркан (около 1,2 л) ще са ви необходими 1,5 кг краве масло. Слагате го в голяма тенджера с дебело дъно и оставяте на среден огън. Маслото първо ще се разтопи изцяло, после ще заври и ще започне да отделя пяна. Това се случва на няколко пъти при варенето и пяната може да е различна всеки път. Идеята е, че по този начин маслото отделя нечистотиите, които са в него, понякога има само 1 пяна, понякога 3. Важен белег е през цялото време да усещате аромата на маслото – той трябва да ухае на мляко. Всякакви други миризми като например кисели, горчиви, на пластмаса, на изкуствено – не са добър белег и най-добре сменете източника на маслото.

През цялото време на варенето, отпенвайте маслото по повърхността в решетъчна лъжица. Както казах, това може да е необходимо веднъж, а може и повече пъти. През цялото време следете поведението и мириса му. Отначало ще е мътно, но с времето водата ще се изпари, протеините ще се отложат на дъното и малко по малко течността ще се избистри. Малко снимки от процеса.

how to make ghee

След около 20-30 минути, маслото ще започне да ври по-слабо, защото водата вече ще е почти изцяло изпарена. Възможно също да потъмнее леко и да придобие кехлибарен цвят. Тогава започва да ухае на печени ядки, следователно е готово. Излишно е да казвам, че когато работите с нагорещена мазнина, трябва да се особено внимателни. В момента, в който маслото ви изглежда така, го отстранете от котлона и оставете да се охлади.

how to make ghee

Тук идва момента с прецеждането и съхраняването. Подгответе си сух и чист буркан, сложете на гърлото му кухненска хартия или носна кърпичка. Аз използвам 1 пласт от носна кърпичка, защото другите са доста плътни и процеса отнема доста време. Прикрепете кърпичката с ластик около гърлото на буркана, като направите място за наливане на маслото. Едва след като маслото е изстинало (аз не успях да изчакам напълно, за да мога да снимам по светло, но вие задължително изчакайте и не наливайте маслото, ако е горещо, рискувате да спукате буркана!), наливайте постепенно през хартията, докато се прецеди. Накрая отстранете внимателно ластика с хартията, като внимавате да не се излее съдържимото в буркана. Оставете буркана отворен до пълното охлаждане на маслото и чак тогава затворете. При правилно съхранение, далеч от влага, гхито теоретично не се разваля никога. Това е удобен начин да съхранявате голямо количество краве масло, освен в замразен вариант. Едно време, бабите също са преварявали маслото по този начин и са го съхранявали цяла зима.

how to make ghee

Но освен всичките полезни и хранителни качества на гхито, то крие и едно друго голяяямо предимство – своя фин, невероятно нежен вкус. Истинското гхи ухае на истинско мляко, плътно и ароматно. Затова определено държи първото място вкъщи и го предпочитаме както за индийски аюрведични яхнии, овкусяване на ориз и пържене на яйца, така и за нежни десерти и кремове.

how to make ghee

 

Share

Share
Tweet
Email
Pin
Comment
Previous
Next

Comments Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  1. Надежда says

    декември 9, 2017 at 10:49 pm

    Благодаря!
    Получи се невроятно и ароматно чисто масло.
    Събирах три пъти по 4 литра каймака на прясно мляко, което квася, избих масло и се получи 165 грама пречистени масло.

    Отговор
    • Mihaela says

      декември 10, 2017 at 2:37 pm

      Еха, браво на теб!

      Отговор
  2. Ани says

    февруари 25, 2018 at 7:42 am

    Здравейте, опитах и аз да направя масло гхи, но нещо не се получи. Сложих около 300 гр. масло, и го варих около 30 мин. на бавен огън. След като спря да отделя пяна го държах още десетина мин. След като го пресипах в буркана, беше тъмно кафяво. Днес, вече изтинало, е малко по-светло, но се забелязват малки бели парцалчета, а върху маслото има няколко капки вода. Бурканът беше сух и го затворих, когато маслото беше изтинало. Къде ли съм сгрешила?

    Отговор
    • Mihaela says

      март 2, 2018 at 9:05 am

      Здравей Ани! Радвам се, че си опитала да направиш гхи у дома! По това, което ми казваш ми се струва, че си го оставила една идея повече на котлона. Ако цветът стане кафяв, значи е прегоряло. За толкова малко количество като 300 гр 30-40 минути е много. Аз правя по 1 кг и за 20-30 мин е готово, на умерен котлон. Следващия път щом спре да отделя пяна – това е моментът на готовност – цветът е леко кехлибарен, а ароматът на печени ядки. Успех! :-))

      Отговор
  3. Поли says

    юни 25, 2018 at 6:56 am

    Здравейте,
    моето гхи, леко прегоря и мирише малко странно. Правих за пръв път и не знаех точно какво трябва се получи.
    За следващият път ще зная. :)
    Въпросът ми е – вредно ли е попрегорялото гхи, или мога да си го консумирам?

    Отговор
    • Mihaela says

      юни 26, 2018 at 4:56 pm

      Здравей Поли, не бих препоръчала да го използваш, ако е прегоряло. Пробвай пак и следи за цвета, трябва да е златисто кафяв (кехлибарен) и да мирише на печени ядки. Вари го на среден огън, за да имаш повече време за реакция :-) Успех!

      Отговор
      • Поли says

        юни 26, 2018 at 7:26 pm

        Ето, това е цвета.
        Малко е тъмно, нали? Да го махам и да правя друго, сякаш ще е най – добре.
        Мирише на почти започнали да прегарят ядки. :-D

        Отговор
        • Поли says

          юни 27, 2018 at 6:33 am

          Не мога да прикача снимките …

          Отговор
        • Mihaela says

          юни 27, 2018 at 12:22 pm

          Да, най-добре да се направи отново :-)

          Отговор
      • Julia Atanasova says

        август 23, 2018 at 11:55 am

        Пщизползам мандраджийско масло, за направата на топено такова. Идеално става

        Отговор
  4. Цвета Воденичарова says

    октомври 26, 2018 at 5:44 pm

    Добра вечер.
    Имам нужда от съвет.
    Ползвахме немско масло.
    Спазих указанията.
    Стана добре.
    Проблемът е, че не се втвърдява. Остава почти течно.
    Нямам идея защо?
    Благодаря предварително за отделното време.
    Поздрави.

    Отговор
    • Mihaela says

      октомври 27, 2018 at 3:52 pm

      Здравей Цвета :-) Възможно е маслото да е причината или пък да не е извряла напълно водата. Понякога на стайна температура и при мен е течно, зависи от градусите, в стаята но на по-хладно се втвърдява. Избистри ли се накрая и притихна ли при варенето?

      Отговор
  5. Цвета Воденичарова says

    октомври 27, 2018 at 5:10 pm

    Добра вечер.
    Благодаря за бързия отговор.
    Днес направих отново.-използвах
    българско масло.
    Спазиха указанията.Доволна съм.
    Стана много ароматно и не е течно.
    Благодаря още веднъж.
    Поздрави.

    Отговор
    • Mihaela says

      октомври 29, 2018 at 10:19 am

      Чудесно! :-)

      Отговор
  6. Анета says

    декември 23, 2018 at 6:49 pm

    За първи път правя гхи и се получи чудесно. Използвах домашно приготвено масло и отне доста време за варене – от 2 големи буркана масло стават 2 малки бурканчета гхи.

    Отговор
    • Mihaela says

      декември 25, 2018 at 6:13 pm

      Радвам се, че се е получило, Анета!

      Поздрави,
      М

      Отговор
  7. Мileina says

    февруари 22, 2019 at 10:37 am

    Здравейте, моля, споделете марки краве масло на бълг пазар, от които става добро гхи!
    Четох коментар по-добре, че маслото не се е втвърдило достатъчно! Правя от доста време и за първи път ми се случи и мисля, че не е въпрос на изработката, а на съдържание на забранен субстант, който ползват не малко производители за емулгиране на водата, забравих му името. За първи път не ми се избистри като стъкло…

    Отговор
    • Mihaela says

      февруари 23, 2019 at 10:22 am

      Здравей Милеина! Въздържам се да препоръчам конкретен бранд, защото качеството често варира и е доста непостоянно. Избирам предимно българско масло и често сменям производителя, пазарувам също от специализирани магазини, които доставят от малки локални ферми. Най-добрият начин е да пробваш с няколко и да определиш свой личен фаворит. Затова и в статията описвам характеристики като аромат и цвят, за да може да се ориентираш независимо от бранда :-) Надявам се съм била полезна!

      М.

      Отговор
  8. liaskovo@abv.bg says

    март 22, 2019 at 9:32 pm

    Аз също така го пречиствам. Разликата е че го отдекантирам и отд остава млякото.

    Отговор
  9. Йордан says

    юли 12, 2019 at 7:23 am

    Мисля че направих сполучливо гхи.Започнах го на водна баня и завърших на слаб котлон.Става въпрос за 500гр. масло.Прецедих го през носна кърпичка и мисля,че се получи.Благодаря за инструкциите!

    Отговор
    • Mihaela says

      юли 18, 2019 at 7:36 am

      Страхотно! :-)))

      Отговор

Trackbacks

  1. Ароматни коледни плодови масла и още идеи за подаръци! - Good Natured Food каза:
    декември 12, 2015 в 10:05 am

    […] Как и защо да си направим гхи вкъщи можете да прочетете тук. […]

    Отговор

Здравей!

Аз съм Михаела Белорешка и помагам на хората дa се осмелят за промяна като се грижат за себе си, готвят вкусна и пълноценна храна и празнуват тялото си!

Изтегли безплатна книга с рецепти тук!

Абонирай се

Последвай ме

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • YouTube

Последни публикации

  • Блуждаещият нерв – ключът към дългосрочното здраве
  • Здравна психология – бъдещето на грижата за себе си
  • Ароматерапия – ефективна съвременна грижа чрез лечебни растения
  • Как да поддържаме добро психично здраве чрез хранене
  • Как да бъдем себе си?

Copyright 2023 Михаела Белорешка | Общи условия | Политика за защита на личните данни