Когато си спомня за Франция, имам няколко любими момента.
Следобедът след работа и случайното ми минаване през буланжерито до къщата. Сама.
Моментите, в които взимахме кола назаем и заминавахме на посоки – Шамбери, Лион, Женева, Ла Тюр дьо Пан.
Обядът при семейство Тришон и невероятното им пюре от сливи, което после се превърна в любим десерт в почивките на работа и по време на път.
Плодовите пюрета са много популярни навън, не само сред деца и бебета, а като ежедневно хапване за цялото семейство. В Холандия го хапваха постоянно, имаха редици стелажи в магазините с различни видове applesauce, но така и не го заобичах тогава. Все пак имаше карамелени вафлички, които, кхм, дори холандците хапваха вместо първо, второ и трето през деня.
Но във Франция наистина заобичах плодовите пюрета. Имаше купища видове, чисти, с вкусове, без захар, биологични, за центове. Не мога да кажа кои ми бяха любими, но онова пюре от сливи, отвори една дълго таена страст към тези леки плодови десерти.
И понеже не вярвам все още да ви е толкова вълнуващо да хапвате просто пресни ябълки и да усещате такова доволство, ще ви покажа как да спретнете бързи, вкусни, различни и главозамайващи вкусови комбинации на основата на ябълково и тиквено пюре. Обещавам ви нещо, което никога досега не сте си помисляли, че може да е толкова вкусно! И понеже от всичко в ябълката, най-обичам вкуса на кората, а знаем, че те са в топ 10 на най-замърсените с пестициди храни, използвах вкусни биологични български ябълки, които за щастие вече могат да се намерят на доста места. Ура за аромата на ябълкова кора!
Преди няколко седмици колежката ми Джилиан публикува рецепта за тиквено масло и силно ме заинтригува. Изглеждаше плътно, наситено, гъсто, маслено.
Тиква = ♥
Масло = ♥
Тиквено масло = PURE LOVE!
Разбира се, адаптирах рецептата да е с предимно плодове и добавих масло само за да придобие приятна плътност и стегнатост при мазане. Тук е момента да кажа, че маслото е не какво да е, а пречистено масло гхи – една от любимите ми мазнини за готвене, а вече и за десерти. Гхито представлява пречистено краве масло, от което са отстранени водата и протеините и се състои единствено от мазнини, предимно наситени. Това го прави подходящо за готвене на високи температури. Също така е установено, че приготвяйки храната с гхи, полезните витамини и минерали се усвояват много по-добре от тялото. Липсата на протеин го прави подходяща опция за хора с алергии към млечния протеин, но разбира се, трябва много внимателно да го прецедите. Ето как си правя гхи у дома и това е едно от заниманията, в които добросъвестно влагам време и енергия – защото знам, че няма по-добро от домашно приготвеното.
Как и защо да си направим гхи вкъщи можете да прочетете тук.
Но освен всичките полезни и хранителни качества на гхито, то крие и едно друго голяяямо предимство – своя фин, невероятно нежен вкус. Истинското гхи ухае на истинско мляко, плътно и ароматно. Затова определено държи първото място вкъщи и го предпочитаме както за индийски аюрведични яхнии, овкусяване на ориз и пържене на яйца, така и за нежни десерти и кремове.
Тук идва моментът на гхито да блесне в своята пълнота и вкус. Да придаде нужната плътност и тежест на пюрето, за да се получи истинско наситено масло. Използвала съм го във всичките вкусове плодови масла, но ако постите или имате други съображения, можете да го замените с кокосово масло.
Да се върнем на пюретата и комбинацията от вкусове. Реших да направя един класически коледен вкус с основа ябълкото пюре джинджифил, канела, карамфил и обвивката на индийско орехче. Когато го опитах, бях убедена, че това е любимият ми вкус – топъл, мек, загряващ, с лека острота от джинджъра и карамфила. Хапвайки от него, все едно ядете Коледа!
И четирите подправки, освен носители на Коледния дух и аромат, са и страхотни приятели на доброто храносмилане. Канелата има славата да понижава и балансира нивото на кръвната захар, карамфилът има силно антимикробно и антипаразитно действие, а джинджифилът е божествен корен, който е абсолютно задължителен в кухнята!
Всичко беше добре, докато не пробвах втората комбинация. Ванилия бурбон (пристрастена съм към нея от няколко месеца), лайм и зърна кориандър. Тази комбинация те отвежда в Рая! Деликатна, но интензивна ванилия, свеж ободряващ лайм и колко много обичам кориандър в десертен крем! Предизвиквам ви с този вкус, подарете си го!
Кориандърът е една от ключовите подправки в индийската и аюрведичнат кухня. Едно от най-силните газогонни въздействия дължим на него, а какво по-подходящо за Коледните трапези от добро и безаварийно храносмилане? Кориандърът има охлаждащо действие в тялото, но това не се изразява в понижаването на телесната температура, а в намирането на възпаления в тялото и облекчаването на дискомфорта.
Третата комбинация беше очаквано добра, защото бях приготвяла подобен крем преди няколко седмици. Основа от тиква с кафява захар Мусковадо и гхи. Още тогава се убедих, че съвършенството е в простите неща. Тук обаче исках да добавя още уют и топлина – такива, че дълго време да прехвърляш вкусовете в устата си, докато намериш всичките възможни варианти за комбиниране. И накрая просто да се предадеш на вкуса. Или казано накратко шафран, кардамом и 4 вида пипер. Убедих ли ви да пробвате?
Шафранът е една от най-почитаните подправки в традициите на Аюрведа и това не е случайно. Счита се, че шафранът уравновесява трите доши в тялото. Има кръвопречистващо действие, детоксикира черния дроб, тонизира сърдечната дейност и нервната система. Подобрява състоянието и цветя на кожата. Облагородява кръвта. Неслучайно е толкова труднодостъпен и ценен продукт.
Кардамомът е също една от подправките, които са подходящи за всички конституции. Има загряващо, антимикробно, антиспазмологично и антираково действие. Спомага храносмилането, при респираторни проблеми и е естествен антидепресант. Да не говорим колко вкусен е с чаша горещо мляко, което между другото се храносмила много по-лесно, когато е приготвено именно с кардамом.
Пиперите дават допълнителна жилка и острота на вкуса, правят маслото пикантно и сгряващо, но не прекалено парливо.
Тук оставям на вас интерпретациите по отношение на приложението им. С филийка квасен хляб, върху палачинка(в моя случай бананова без млечни и глутен и с какаов вариант) или гофрета, освежаване на коледен кейк или просто с лъжица и любима книга. Маслата са завършен десерт само по себе си и съм сигурна, че ще предизвикат изненада сред близките ви. А и кой най-накрая имаме щадящ, здравословен десерт, който е лек, балансиран и невероятно вкусен.
Рецептите са моят коледен подарък за вас, мили хора, които бяхте с мен през тази година, следяхте блога дори когато нямах минутка време и сили да пиша в него и ме подканяхте с посещенията си да се завърна към творческия процес. Пожелавам ви да усмихнете и стоплите вашите значими хора, да казвате ‘обичам те’ по много, да си подарите покой на себе си и да се наслаждавате на безкрайното щастие, скрито във всеки от вас.
Ябълково масло 1 вид
Време: 20 мин. Обем: 370 мл
Продукти
1/2 кг органични ябълки – аз използвах сорт фиджи, като по-естествено сладък сорт
парче корен джинджифил колкото палец
1 пръчка канела (или 1 ч.л. смляна)
4 букетчета карамфил
обвивката на 1 инд. орехче
4-5 с.л. (30 мл) разтопено гхи
Инструкции
Измийте ябълките и ги нарежете на осмини.
Поставете в касерола заедно с подправките и вода, колкото да покрива 1 пръст от дъното.
Задушете за 15 минути, докато ябълките омекнат напълно.
Извадете само ябълките и ги пасирайте. Добавете разтопеното масло и разбъркайте добре.
Прехвърлете в сух и чист буркан и съхранявайте в хладилник до 10 дни.
Ябълково масло 2 вид
Време: 20 мин, Обем: 370 мл
Продукти
1/2 кг органични ябълки – аз използвах сорт фиджи, като по-естествено сладък сорт
1/2 шушулка ванилия Бурбон
1/2 лайм
1 ч.л. кориандър на зърна (може и смлян, но после няма да можете да го отстраните от пюрето)
4-5 с.л. (30 мл) разтопено гхи
Инструкции
Измийте ябълките и ги нарежете на осмини.
Нарежете лайма на няколко резена. Разполовете шушулката на две и с помощта на нож оберете семенцата от вътрешността.
Поставете всичко в касерола заедно с вода, колкото да покрива 1 пръст от дъното.
Задушете за 15 минути, докато ябълките омекнат напълно.
Извадете само ябълките и ги пасирайте. Добавете разтопеното масло и разбъркайте добре.
Прехвърлете в сух и чист буркан и съхранявайте в хладилник до 10 дни.
Тиквено масло
Време: 20 мин, Обем: 370 мл
Продукти
1/2 кг тиква (аз използвах цигулка)
1 ч.л. шафран
3 шушупки кардамом (около 10 зрънца)
4 зърна бял пипер
4 зърна черен пипер
4 зърна зелен пипер
4 зърна бял пипер
2 с.л. захар мусковадо (по желание)
4-5 с.л. (30 мл)разтопено гхи
Инструкции
Измийте и обелете тиквата. Нарежете я на кубчета с големина около 3 см.
Поставете я в касерола заедно с всички подправки и вода, колкото да покрива 1 пръст от дъното.
Задушете за 15 минути, докато тиквата омекне напълно.
Извадете само тиквата и я пасирайте. Добавете захарта и разтопеното масло и разбъркайте добре.
Прехвърлете в сух и чист буркан и съхранявайте в хладилник до 10 дни.
А ако все още не сте избрали подаръци или този ви се струва недостатъчен, ето още няколко предложения от мен!
През януари организирам курс по Здравословно и балансирано хранене в партньорство с кулинарно училище Food Connection! Курсът ще започне с изграждане на базови умения за основите на балансираното хранене, после ще надградим с ключов модул за храносмилането и как да го подобрим чрез храната, която избираме. Втората половина на курса ще наблегнем на така важния чревен баланс, като сготвим няколко вкусни и полезни пробиотични ястия. Няма да пропуснем да поговорим и за следновогодишния детокс – какво е нужно да знаем за тялото преди да започнем пречистване и как да го организираме лесно и плавно, без да се налага да гладуваме. За финал ще си говорим за осъзнато хранене, изграждане на здравословна връзка с храната и ще си направим няколко леки и щадящи тялото десерти, с които да отбележим специалния момент на нашата среща. :-) Курсът е вече активен в сайта на Food Connection и можете да си го подарите още сега или да го подарите на своя приятелка. :-) Като подарък от мен, в края на курса ще получите практични материали за организиране на здравословното меню, както и двете ми книги със сезонни рецепти. Какво по-добро начало на годината, от една по-здрава и по-щастлива 2016-та?
Книгите ми Зима и Пролет в подаръчен комплект! Съдържат общо 48 сезонни рецепти, базирани на растителни продукти – чудесни за януарско олекотяване на режима и внасяне на повече свежи и разнообразни продукти. Книжките включват идеи за салати, супи, предястия, основни, десерти, закуска и напитки, всяка от тях съобразени със сезона и нуждите на тялото. Всяка една от книгите е на цена от 10лв, а двете заедно можете да ги поръчате от мен за 17лв в подаръчна опаковка. За поръчки пишете на мейл info@mihaelabeloreshka.com или чрез лично съобщение във фейсбук страницата на сайта. Останалите количества са ограничени!
Лична консултация е смислен и благороден подарък за човек, който обичате и знаете, че би се повлиял добре от малко положителна промяна в храненето и отношението към храната. Ако познавате такъв или вие вие имате симптоми, които ви безпокоят или просто искате да знаете повече за тялото си, да подобрите енергията и баланса в деня – личната консултация ще ви даде това и още много знания. А ето и моята изненада – ще подаря консултация на една от вас, която остави коментар тук под статията. Напишете ми накратко защо имате нужда от консултация точно сега и какво бихте искали да промените за себе си през 2016, а на Коледа, ще избера една щастливка, с която ще се радвам да работим за по-добър живот през новата година.
Ако това си ти – очаквам твоя коментар!
♥
М.
Comments