Има доста елементи от скандинавската култура, които намирам за очарователни, но със сигурност концепцията hygge приляга идеално на способността ми да намирам и създавам уют около себе си, независимо къде живея в този момент. Правила съм го на повече от 10 места в 4 държави през последните 8 години и съм се усъвършенствала в умението да го правя бързо, евтино и различно всеки път.
Усещането за уют, комфорт и удобство е нова идея в дизайна, който се прави по нашите ширини, докато на Север е цяло движение и начин на живот. Hygge е толкова присъща концепция за датската култура – така както можеш да направиш онзи кът в дома си hygge, те също така местните hygge-ват, докато се събират с приятели за вечеря. Цялата идея буди в мен възхищение. Какви хора са датчаните, щом са почувствали необходимост от дума да се чувстват спокойно и удобно? Ами, най-щастливите на света.
Разказвам всичко това, за да обърна внимание колко приятно изненадана бях да видя желание за разнообразие на откровено казано кичозния нашенски ландскейп (с малки, но важни изключения) чрез новия български проект HYGGE. Продуктите, които Васил предлага в платформата си са предимно датски от малки производители, но какво по-добро вдъхновение за нас да пресъздадем концепцията и да прегърнем идеята за hygge в нещата, които правим тук. Като човек, чийто новогодишен късмет беше „любов и топли чорапи“, приемам hygge за своя най-съкровена мисия. :-)
Една от прекрасните възможности за вдъхновение в онлайн магазина HYGGE е датското кулинарно издание Ambrosia, събрало местни представители на кулинарията в едни от най-вълнуващите места в Копенхаген. Noma е абсолютен и безапелационен световен фаворит, поради прогресивната си философия за сезонното и локално хранене, което налага. Едно от местата (както и рецептите), обаче, които най-много ме впечатли в изданието, случайно се оказа приказното Atelie September, за което ви разказах в пътешествието ми до Копенхаген.
Мястото е замислено като общност от постоянни посетители, които буквално посещават кафенето по 3-4 пъти на седмица, а някои ежедневно се отбиват за закуска или брънч преди работа. Концепцията на главния готвач и основател Фредерик Бил Брае е ателието да носи усещане за приятелство, достъпност и не непременно локална кухня. Там ще намерите известния им сандвич с авокадо, в който Фредерик представя концепцията си за проста храна и чисти, наситени вкусове. Мястото е също така едно от най-инстаграмваните, поради божествената светлина, която нахлува през огромните сводови прозорци (лично потвърдено).
Тогава не съобразих, че почти всички датски заведения затварят в неприлично ранен час и в 15:50 успях да се насладя единствено на чаша прекрасно капучино, но ето че имам шанс да претворя едно от специалните предложения в кафенето – в собствената ми кухня.
Безспорно това е една от най-интересните рецепти, които съм приготвяла и която за първи път следвах старателно стъпка по стъпка, което рядко се случва. Това е и нещо, което често закусваме вкъщи, ето защо ме привлече интуитивно. Вкусът, обаче, далеч не е на нещо ежедневно, а на добре обмислено и балансирано ястие, което ме впечатли силно. В него има меко и кремообразно цедено мляко, свежи лимонови тиквички във вид на сладко и ванилов сос, хрупкава гранола с мед, зехтин и сол. Аз използвах цитрусова сол.
И точно когато си мислиш, че няма как да стане по-добре, идва финалния щрих – нежно поръсване с матча и листа босилек, които аз замених с единствено наличния риган. Богатството от вкусове и текстури е зашеметяващо – сладко, солено, кисело, горчиво се гонят с плътност, хрупкавост и свежест. И аз бих се отбивала всеки ден през September, за да се наслаждавам на тази прелест отново и отново.
Цедено мляко със сладко от тиквички Atelier September
източник: списание Амброзия, бр. 2
Продукти
1 кг пълномаслено кисело мляко (аз предпочитам козе)
200 гр тиквички или 1 средно голяма
150 гр захар (аз използвах демерара)
2 лайма
10 гр пресен джинджифил (около 1 с.л. настърган)
1/2 пръчка ванилия
200 гр овесени ядки
200 гр микс ядки и семена (бадеми, лешници, тиквени и слънчогледови семена)
150 гр мед
12мл или 4 с.л. зехтин
щипка едра сол
Инструкции
1. Млякото се поставя в марля и се прецежда в купа за през нощта. Аз използвах филтър за кафе и поставих v60 конуса в голяма купа в хладилника.
2. За сладкото същата вечер нарежете тиквичката на много фини кръгчета. Смесете добре със сока и настърганите джинджър и кора лайм, захарта и семената ванилия, докато всички тиквички се овкусят. Поставете в плоска кутия в хладилника и оставете да преседи за през нощта или най-добре 24 ч.
3. Направете гранолата като загреете зехтина, меда, солта и малко семена ванилия, докато се получи лъскава хомогенна смес. В купа смесете всички семена и ядки, изсипете медения сос и разбъркайте, докато се разпредели равномерно навсякъде. Разстелете сместа на тънък равен слой върху хартия за печене и запечете за около 10-15 минути, докато придобие златист цвят. Когато е готова, извадете и оставете да изстине. Разбъркайте и разчупете, ако има големи парчета и приберете в сух буркан. Можете да използвате в рамките на месец като поръска към сутрешната зърнена каша или кислео мляко.
4. В деня на приговянето поставете маринованите тиквички в малка касерола заедно със соса и варете на умерен огън около 20 минути, докато омекнат. След това извадете тиквичките и оставете соса за още 5-10 минути, докато се сгъсти.
5. За да „сглобите“ ястието поставете 2-3 супени лъжици от цеденото мляко в купа. Отгоре разпределете 2 с.л. от сладкото, полейте със сос, поръсете гранола и най-накрая с помощта на малка цедка поръсете равномерно от матчата. Украсете с листа.
[…] е адаптирана от https://mihaelabeloreshka.com. GOOD NATURED FOOD е един от блоговете за чийто публикации […]