Не помня откога не съм правила истински сладкиш вкъщи, може би от миналата есен.
Не спирам да експериментирам с безглутеново печене, което се превърна в нова страст, която се опитвам да предам и на кулинарните ми курсове и да намеря най-лесния начин да си приготвяте такива сладкиши и у дома. Всъщност, оказва се, колкото просто толкова и сложно. Просто защото всичко е прецизност и количество. Сложно, защото всеки път се предизвиквам да опитам нещо ново и то дава смесени резултати.
Хрупкава коричка, но глетава среда. Перфектна сладост, но ронлива структура. Идеална структура, но липса на отчетлив вкус. Тази рецепта, обаче, е вече изпитана няколко пъти и Р-А-Б-О-Т-И.
Подходяща е както за хора на безглутеново хранене, така и за режим без млечни. Пробвах я веднъж с краве и веднъж с кокосово масло и резултатите са еднакво задоволителни! В първия вариант използвах канела, кардамон и карамфил, както и малко повече захар. Ароматите бяха прелест, но за втория намалих количеството захар и използвах само канела и джинджифил. Ароматите оставям на вас да напаснете към вашия вкус.
Честно казано нямаше да се вдъхновя да пека сладкиши, ако не беше новата колекция на Softer+Wild. Работя с Татяна от повече от година и снимам нейните дизайни върху кърпи, покривки, салфетки и престилки и се влюбвам все повече в таланта й. Намирам ги за великолепен коледен (да, рано е!), женствен и семеен подарък и са страхотно опаковани. Аз лично ще изпратя няколко на приятелки в различни градове/държави :-)
Последните колекции са вдъхновени от природата и ботаниката, като илюстрират истински растителни видове, умело съчетани в практични кърпи за дома, а цветовете са просто гениални! Артикулите от една колекция си принадлежат заедно и са толкова смели и по детски жизнерадостни. Повече за продуктите и начините за доставка може да видите тук.
А рецептата за този сладкиш-класика е за вас и оставям неделята да се погрижи за всичко останало.
Приятна почивка!
Морковен кейк без глутен и млечни
време за подготовка: 15 мин
време за печене: 40 мин
общо време: 55 мин
Продукти
80 гр (1/2 ч.ч.) кокосово или краве масло
150 гр (1/2 ч.ч.) мед
50 гр (1/4 ч.ч.) кокосова захар
4 яйца
60 гр брашно от елда
40 гр кокосово брашно
40 гр брашно от арарут или тапиока
2 средни моркова
1/2 ч.ч. орехи
1 с.л. (5 гр) бакпулвер
1 с.л. канела
1 ч.л. джинджифил на прах (тук можете да експериментирате с карамфил, кардамон, инд. орех и т.н.)
щипка сол
кокосова сметана (или крема сирене) и смокини за украса
Рецепта
1.Фурната се загрява на 160°С. Форма със свалящи стени и ∅20 см се застила с хартия за печене, а стените се намазват с мазнина.
2. Маслото, меда и захарта се разбиват до гладка смес. (аз използвам приставка на кухненския робот и приготвям цялата смес в него, но може да използвате обикновен ел. миксер)
3. Прибавят се 1 по 1 яйцата, като се разбива добре след всяко.
4. Брашната, бакпулвера, подправките и солта се смесват в отделна купа и се прибавят постепенно към мократа смес.
5. След като сместа е хомогенна, се прибавят настърганите моркови и нарязаните орехи.
6. Сместа се изсипва във формата и се пече за около 40 минути до суха клечка.
7. След готовност, кейкът се изважда от формата и се оставя да изстине напълно върху метална решетка.
8. Може да се декорира със смокини и крем от кокосова сметана, мед и чия или с класически крем от крем сирене, ако не избягвате млечните.
Катерина says
здравей, Михаела! Според теб може ли да се заменят брашната с някакъв друг тип, например нахутено, оризово, от лимец ? Дали ще повлияе това много на текстурата и вкуса ?
Mihaela says
Здравей Катерина! С лимец няма да имаш проблем, но той все пак съдържа глутен. Иначе за другите не съм пробвала, но ако запазиш количеството арарут, би трябвало да е ОК. :-)