Снимки: Списание Бакхус
Както ви обещах, рецептите от вечерята ни с Бакхус са едни от любимите ми и много добре представят какво всъщност ядем у дома през повечето време. Добре де, не винаги е толкова пищно и прецизно сервирано в луксозни чинии, но отделните компоненти са налице почти всеки ден.
Ще ви обясня как съставих рецептите от начало до край. Всъщност никога не започвам от началото, а от ястието, което ми е най-интересно. В случая това беше десерта и бях убедена, че ще използвам круши. Исках да е лек, плодов, не много сладък елегантен десерт, защото е последно ястие и е по-скоро за разкош.
След това реших, че ще има традиционната у дома салата за този период – микс от свежи салати и печени зеленчуци, които едновременно зареждат с енергия, но и заземяват. Като акцент към нея добавих мус от овче сирене приготвен с пълномаслена извара (разбирайте българско маскарпоне) и зряло овче сирене. И двата продукта можете да намерите на фермерския пазар Иван Вазов всяка сряда. Мусът чудесно се комбинира със сладкия вкус на печената тиква и фенел, както и гроздето. Семпло, свежо, стилно.
Салата Цвят на есен:
Продукти
за 2 порции:
100 гр микс салати
200 гр печени зеленчуци (тиква, целина, фенел)
50 гр пълномалсена извара
50 гр овче сирене
шепа шамфъстък и грозде
дресинг:
зехтин, лимон, мед, горчица, сол, пипер
Предястие Вкус на есен
Квасен хляб с билкова кора, пикантен нахут, лимонов спанак, малиново цвекло, туршия от моркови и ряпа, тиквен сос
Беше смело и включваше най-много есенни зеленчуци. Исках да представя една различна филия, защото за много хора когато са гладни и нямат време това е най-лесният вариант. Дотук добре, но какво всъщност слагаме на тази филия и можем ли да я направим една идея по-хранителна, цветна, богата, интересна? Тук комбинирах най-много компоненти – първо специално разработен бленд от брашна за хляба на Братя Хлебари, който запекох с билки и зехтин. Отгоре се прегръщаха лимонен спанак, пиперлив нахут, мариновано червено цвекло, туршия от моркови и ряпа и всичко това обединено от джинджър сос с тиквено семе. За мен това беше най-лудото ястие и съм супер щастлива, че го осъществих точно както си го представях. Няма да описвам рецептата, защото за много на брой прости елементи. По-скоро споделям идеята да ви провокирам да пробвате ваши хрумки :-)
Основно ястие Аромат на есен
Канелени кюфтенца от пасищно телешко и ИБС, зелена полента, червено зеле с лют лешников сос, мармалад от моркови
Основното разработих около основния продукт. Не, не месото, а зелето. Това е много любима моя рецепта за червено зеле, която приготвих една вечер у дома, когато имах само 4 продукта (шопинг фейл). Буквално смесих нещата в тигана и накрая на готвенето видях, че имам останала 1 с.л. тахан в едно бурканче. Оттогава не спирам да я приготвям като основно или гарнитура. Кюфтенцата са класически шведски кюфтенца с много канела. Полентата е също класическа + добавен пасиран джоджен.
Червено зеле с лют лешников сос
Продукти:
за 2 порции
½ малка глава червено зеле
2 скилидки чесън
2 с.л. пресен джинджифил
1 малка червена люта чушка
4 с.л. тамари сос
4 с.л. лешников тахан
2 стръка пресен кориандър
лимонов сок
Рецепта:
1. Джинджифилът, чесънът и лютата чушка се нарязват наситно.
2. Задушават се в касерола с 2 с.л. гхи (или масло) за около 1 минута.
3. Зелето се нарязва на фини ленти с мандолина или остър нож.
4. Добавя се към зеленчуците и се задушава за около 3-4 минути, като се разбърква от време на време.
5. Когато зелето омекне (но е все още хрупкаво) се добавят тахана и тамарито.
6. Поръсва се с прясно нарязан кориандър и няколко капки лимонов сок.
Ииии десертът!
Най-вълнуващият момент от вечерта, който надявам се не дължа само на 3-тата чаша вино. Един от най-красивите десерти, които съм правила и определено фаворит на всички. Търсех свеж десерт, затова заквасената сметана тук беше перфектната основа за соса. Направих шоколадова кора с шоколада на Гайо и добавих различни вкусови акценти – джинджифил, сол, билки. Крушите сварих единствено в сироп от бъз, който ги направи нежни, ефирни и леко горчиви в пълен синхрон с шоколада.
Всъщност в целия десерт не съм добавяла захар, което бе и първоначалната ми идея – да оставя отделните продукти да изпъкнат.
Десерт Осезание за есен:
Круша в черен бъз, млечнокисел страчатела сос с рози, шоколадова кора с джинджифил и сол
Продукти:
за 2 порции
2 круши
300 мл сироп от бъз
1/4 ч.л. семена ванилия
100 гр шоколад Гайо
1 ч.л. захаросан джинджифил
сол, лешници, билки
за соса:
100 гр пълномаслена заквасена сметана (аз използвах на Ливади)
30 гр шоколад Гайо
3 с.л. розова вода
Рецепта:
1. Крушите се измиват и обелват внимателно с белачка, като дръжката се запазва.
2. Слагат се в малка касерола заедно със сиропа и ванилията и се варят около 30 минути на умерена температура. Ако сиропът не покрива крушите в съда, добавете вода.
3. След като омекнат се изваждат и оставят да се охладят напълно. Прибират се в хладилник. Сиропът се запазва. Ако сте добавили вода, го редуцирайте наполовина.
4. Шоколадът се разтопява на водна баня. Разстила се върху хартия за печене на фин лист.
5. Отгоре се нареждат налязани ивици джинджифил, лешници и едра сол. Прибира се в хладилник да стегне.
6. Сметаната се смесва в купа с розовата вода. Шоколадът се настъргва на ситно ренде и се разбърква.
7. Десертът се сервира като се разпредели от соса, отгоре се постави разполовената круша и се декорира с начупена шоколадова кора. Полива се със сиропа.
Надявам се рецептите са ви вдъхновили и приготвите някоя от тях! Можете да споделите снимките в Инстаграм или Фейсбук с #goodnaturedtable, както и ако имате въпроси по рецептите.
Слънчев уикенд!
Михаела
Comments