Спомням си, когато в един период преди години сменях квартири точно около Коледа и мила приятелка ме покани у тях за няколко седмици. Подарявахме си подаръци, готвихме си, смяхме се и един ден тя ми показа едно бурканче със сладко от портокалови кори, което правеше точно около Коледа и запазваше малко от него за специална торта, която правеше на рождения си ден 2 седмици по-късно. Толкова ми хареса, че я накарах да ме научи как се прави и оттогава не съм правила. До днес.
Истината е, че рецептата е лесна, но отнема малко повече време. За сметка на това процесът е приятен, ароматен и някак те всмуква и нищо наоколо не съществува. И когато тази сутрин отворих бурканчето със сладко и го опитах върху любимия ми хляб, всичко си дойде на мястото.
Затова тази Коледа ви окуражавам да пробвате да направите това сладко с/за любимите си хора и да се насладите на истински зимен вкус. Портокалово сладко за класиците, лимоново за експериментаторите, а защо не и двете в пухкав домашен сладкиш. Изборът оставям на вас.
Когато правим сладко или мармалад от цитруси, важен е произходът на плодовете. Не е тайна, че доста от вносните портокали са поропътували хиляди километри и за да оцелеят са били обработени с какво ли не „неща“. Затова ако имате възможност изберете органични плодове или поне ги измийте и накиснете добре във вода с лимонов сок преди да ги използвате. Ако имате подозрения, че има восък по кората просто ги потопете в гореща вода, за да го отстраните. Поради тези съображения използвам лимонова кора рядко, даже я замених с етерично масло, което понякога добавям в ароматно масло, палачинки или задушени плодове (за палачинки). Но когато видях био цитрусите на Долапче първата ми мисъл беше колко би било хубаво тези кори да се съхранят и използват във времето. И какво по-хубаво време за това от Коледа, която копнее за свеж и топъл портокалов аромат.
В сайта им ще откриете всякакви чисти и органични продукти, като за мен фаворит е авокадото (меко, плътно, в идеална зрялост) именно защото е от Гърция, а не от другия край на света и може да стигне до нас в точния момент на зреене. Други продукти, които не са за изпускане са пушената сол (неповторим вкус), свежото алое вера (здравей красива кожа!), зехтинът, подправките и разбира се зеленчуците! За мен обаче основен акцент си останаха цитрусите, защото се намират много трудно и е супер, че имаме достъп в празнични моменти като този.
Затова преминавам директно към рецептите. Разделила съм ги на 2, като пробвах различни рецепти за отделните видове сладко от портокали и ще ви споделя най-добрата и успешна за мен. Лимоновото сладко направих наведнъж, а портокаловото разделих на 3, понеже нарязах кората на различни форми – малки кубчета, тънки ленти и розички. Независимо каква форма изберете, рецептата е една и съща, като са важни няколко момента – обелването, накисването и преваряването. Обелването на портокалите не е трудно, но за лимоните ще се наложи малко повече усилие. Важно е да се отстранят ципите, за да се получи гладък сос. Накисването също е от изключителна важност, защото помага да се освободи пектинът в корите, да „падне“ горчивия вкус и да може сладкото да се сготви по-бързо на следващия ден. В някои рецепти този момент се пропуска и корите се преваряват 3 пъти, но за мен това е по-досадно. Преваряването е само 1 и напълно достатъчно, за да се премахне почти изцяло горчивия вкус. Ако все пак изобщо не понасяте горчив вкус (аз го обожавам), преварете корите още 1-2 пъти. Имайте предвид, че лимоните ще запазят повече от горчивината си от портокалите.
Друг важен момент е сладостта и количеството захар. Тук изцяло експериментирах и както казах ще споделя най-доброто съотношение според мен, което не е прекалено сладко като мармаладите от магазина, а по-скоро запазва естествената сладост. За целта замених половината количество захар със сок от портокал, което даде страхотен резултат и в текстурата.
По отношение на подправките използвах ванилия в лимоновото и 2 от портокаловите, а третото портокалово е с канела и карамфил (съответно и цвета се промени). Съветът ми е да не прекалявате с тях, а само леко да допълните вкуса на корите, който е сложен и богат сам по себе си. Ако предпочитате по-скоро фина мармаладена текстура, можете просто да пасирате готовата смес в блендер. Става чудесна за добавка в кремове, тостове и кейкове.
Пожелавам ви свежа, ароматна и уютна Коледна седмица и не пропускайте да се похвалите със сладкото си във Фейсбук или Инстаграм с #goodnaturedtable.
Весели празници и гответе с душата!
♥
М.
сладко от портокалови кори
време за подготовка: 1 нощ
време за приготвяне: 1.5 ч
Продукти
600 гр (около 4 бр) портокалови кори
300 гр кафява захар
700 мл прясно изцеден от портокали
200 мл вода
щипка ванилия
Рецепта
1. Портокалите се измиват много добре с четка и се обелват.
2. Корите се нарязват на желаните форми. Накисват се във вода и се оставят да престоят една нощ. Не пропускайте тази стъпка, иначе сладкото ви ще горчи!
3. На другия ден се изплакват добре и се преваряват в малка касерола за около 4-5 минути в нова вода.
4. Отново се изплакват добре.
5. Слагат се отново в касеролата заедно с останалите съставки – сока, захарта и водата (ако правите розички, сега е моментът да завиете корите и да ги набучите на клечки за зъби).
6. Оставя се да ври на слаб огън около 40 минути до сгъстяване.
7. Корите трябва да станат меки и прозрачни, а лъжицата прекарана по дъното да оставя следа.
8. Добавя се ванилията, а ако сте ползвали клечки за завиване, сега се отстраняват.
9. Прехвърлят се в сухи и чисти буркани и се затварят с капачки, докато са горещи.
сладко от лимонови кори
време за подготовка: една нощ
време за приготвяне: 1,5 ч
Продукти
400 гр (около 10 лимона) лимонови кори
250 гр кафява захар
200 мл прясно изцеден лимонов сок
200 мл вода
щипка ванилия
Рецепта
1. Лимоните се измиват много добре с четка.
2. Разполовяват се и се изстисква сока с помощта на преса или ръчна сокоизстисквачка.
3. Сокът се прибира в хладилник.
4. Лимоните се почистват от ципите с помощта на лъжица с остър ръб. Трябва да остане само кората.
5. Нарязват се на желаните форми, аз избрах да са на ситни кубчета.
6. Накисват се във вода и се оставят за една нощ да престоят. Не пропускайте тази стъпка, иначе сладкото ви ще горчи!
7. На другия ден се изплакват добре от водата и се преваряват за около 3-4 мин с нова вода.
8. Отново се изплакват и се слагат всички останали съставки – захарта, лимоновия сок и водата.
9. Оставя се да ври на слаб огън, докато коричките омекнат, станат прозрачни, а сосът се сгъсти. Добре се познава, когато минете по дъното с лъжица и тя остава следа.
10. Добавяте ванилията, разбърквате и оставяте за още 2 мин.
11. Разпределяте сместа в сухи и чисти буркани и затваряте буркана с капачки, докато са горещи.
Comments