
В този блог може би няма нито една традиционна рецепта. Не знам защо. Днес ще променим това.
Не че не се вдъхновявам от класиката, нито пък имам претенция за супер иновация, всяка идея все на някой е хрумнала някъде във времето. Но когато дойде точно това време в годината и е тоооолкова студено навън, не мога да не се сетя за тази салата. И докато още е студена зима, я споделям с вас, за да й се насладите навреме.
Сподели ми я моя приятелка от детството и наполовина латвийка, Надя. Беше направила вечер на Латвийската храна в малката си квартира в центъра на София и останах истински очарована от тази кухня. Плътни, тежки храни с много яйца, майонеза, кореноплодни, месо. Като цяло перфектната храна за мнооого водка, която аз не уважих, защото хич не ме бива с алкохола (за съжаление, защото винаги се прехласвам по изхакани ароматизирани напитки, ликьори, шнапс и т.н.). Тя беше приготвила около 3 вида традиционни „шотове“ с не-знам-си-колко-хиляди билки, специален твърд ръжен хляб, студена супа с кефир (свеколник) и много интересен десерт със специални червени плодове. Но най-ме впечатли вкуса на тази салата (за мен основно ястие), която впечатлява с вида си и може да бъде страхотен акцент за партита и празници. И също така интересен и вкусен начин за хапване на повече риба и зеленчуци в едно.
Продуктите са супер семпли, има малко занимавка покрай цялото сглобяване, но наистина си струва да я приготвите поне веднъж! Зимата! Имате още 3 седмици!
Предизвикателството за мен беше домашната майонеза, която не правя често, но когато направя се кълна, че ще правя по-често. Докато пак не забравя. Но истината е, че е супер лесно да си направите у дома и днес ще ви кажа как и дори ще ви кажа как да я оправите, ако се пресече (както се случи при мен).
И така, майонеза се прави с жълтъци и мазнина. Тук забравяме за всички рафинирани и транс мазнини. Аз използвах равни части зехтин, ленено и сусамово олио, но разбира се може да изберете един вид мазнина, която ви харесва на вкус – може да е зехтин, шарлан, ленено, сусамово, тиквено или друго. Тук насоката е да не е супер силно на вкус (като някои видове зехтин, които имат доста горчив нюанс), но на мен лично това ми допада и придава характер на майонезата + това после ще добавим кисело мляко и ще я олекотим.
Технологията е когато се разбият жълтъците (в блендер или робот става много лесно), към тях да се добавя ПОСТЕПЕННО и МНОГО БАВНО мазнината. Наистина капка по капка. При мен обае, този път не се получи и предполагам, че е било заради студа – яйцата бяха сравнително студени, а и в кухнята ми е доста по-хладно от другите стаи. За да се справя с паниката от изхабените ценни мазнини, попитах гугъл. Ако майонезата се пресече, т.е. не стане на гъста емулсия, а стои течна и мазнината е отделена, то може да направите следното. В нова купа слагате 1 с.л. вода и бъркайки непрекъснато (да, непрекъснато, може да помолите някой да ви помага), добавяте капка по капка от пресечената смес. Ще видите в един момент как се заформя светложълта емулсия, която се сгъстява и придобива вид на майонеза. Постепенно добавяте цялата смес и готово! Ситуацията е спасена! Ще има шуба!
Всичко останало става доста лесно и бързо, така че ви оставям с рецептата и си отделете студения уикенд за малко „comfort food“.
Наздраве! ♥
Миша
Сельодка под шуба
време за подготовка: 1 ч
време за приготвяне: 30 мин
време за отлежаване: 1 нощ

Продукти
500 гр сварени картофи
500 гр сварено червено цвекло
500 гр сварени моркови
300 гр маринована риба (херинга, сардини, сафрид, сьомга)
2 глави червен лук
200 гр кисело мляко
200 гр майонеза
1 връзка магданоз
за майонезата:
1 жълтък
150 мл студенопресована мазнина
сок от 1/2 лимон
1 с.л. горчица
сол, пипер
Рецепта
1. Кореноплодните се измиват, обелват и сваряват (най-добре на пара). Оставят се да изстинат напълно.
2. Лукът се обелва и нарязва на малки кубчета.
3. Рибата се почиства (ако има кости) и също се нарязва на малки кубчета.
4. За майонезата сложете жълтъка в блендер (или разбъркайте с телена бъркалка в купа) и разбийте на ниска скорост.
5. Постепенно започнете да добавяте мазнината МНОГО БАВНО, докато се получи гъста, лъскава и светложълта емулсия.
6. Ако това не се случи вижте как да я „оправите“ по-нагоре в текста ;-))
7. Когато майонезата е готова я подправете с горчицата, лимона, солта и пипера. Понеже това е единственото място, където използваме сол, сложете повече, защото с този сос ще овкусим всичките съставки.
8. Прибавете киселото мляко и разбъркайте.
9. Пригответе си форма за печене с падащи стени и разпределете равномерно на дъното първо лука.
10. Отгоре разпределете рибата.
11. Върху нея разпределете картофите. Може да настържете всички зеленчуци предварително, но аз го правя директно във формата.
12. Върху настърганите картофи разпределете 1/3 от майонезената смес. Използвайте лъжица и направете „решетка“ от ленти, за да се овкуси всичко равномерно.
13. Върху нея разпределете настърганите моркови и отново 1/3 от сместа.
14. Върху нея настрърганото цвекло и завършваме с последната 1/3 от сместа.
15. Не притискайте слоевете, докато ги нареждате!
16. Завийте всичко във фолио (аз завивам и отдолу, защото понякога протича) и приберете в хладилник за 2-3 часа, а най-добре за 1 нощ.
17. На другия ден поръсете със ситно нарязан пресен магданоз.
Comments