Преди няколко години с приятели седнахме за обяд в едно от новооткритите заведения в Бургас. За щастие тогава все още имаше такова с обедно меню и с изненада видях, че този ден се предлага супа борш.
Стана ми любопитно как са я приготвили и като абсолютния маниак на тема супи, реших да си поръчам.
„Супата борш от какво е направена?“ – попитах в опит да разбера дали е само зеле или има и цвекло или Бога ми има и месо?
„Ами, как от какво – от борш?!“ – момчето го каза толкова убедено, дори ни изгледа леко снизходително.
В този момент настъпи такова мълчание, което беше логично да се прекъсне единствено от много силен смях, но за щастие всички удържахме на този повик.
Оттогава не съм се сещала за тази супа допреди няколко дни, когато се чудих как да приготвя сготвено зеле по по-различен начин. Някакси се сетих за тази супа и че никога, ама никога не съм я приготвяла у дома. Цвекло, любимо зеле, зимна супа – направо не знам как съм пропуснала!
Започнах да чета рецепти и във всичките имаше толкова стъпки, тигани, часове и процедури, че почти се бях отказала. Нямаше начин да прекарам цял ден в кухнята за една супа, колкото и да ми беше любопитна.
Затова реших, че ще си направя моя версия, с която се надявам да улесня и вас и да се престрашите да направите борш не за един ден, а за 20 минути! Да, толкова ми отне и честно казано, не ме е грижа какво казват традиционните готвачи – времето и енергията са ми най-важни. Освен това, супата се получи великолепно и не мисля, че разликата щеше да е толкова огромна, ако бях омазала още 4-5 тигана.
Та, боршът се води централно- и източно-европейска супа. Някои смятат, че е твърдо украинска, но всяка страна си има нейната рецепта и съставки. За мен лично е перфектната сезонна супа, особено ако ви е омръзнало от крем супи и искате нещо по-богато. Аз я приготвих с говеждо месо, но спокойно може да го пропуснете и да я приготвите в постен вариант. Ако се спрете на варианта с месото, препоръката ми е да използвате предварително изпечено месо. При мен беше останало количество от предния ден в slow cooker-a, което директно използвах за супата. Ако тепърва планирате да правите, просто заложете малко повече количество месо, за да остане за супата.
Единственият уред, който ви е необходим, за да се улесните напълно в кухненски робот с приставка за ренде и слайс. Казвам ви, имате нужда от този уред в живота си! Успя да ми спести хилядите купи и чинии за рязане и всички продукти бяха готови за не повече от 10 минути.
Ето я и рецептата.
Топла вечер от мен!
Супа борш с говеждо
време за подготовка: 10 мин
време за приготвяне: 20мин
общо време; 30 мин
Продукти
300-400 грама говеждо месо
2 средни глави цвекло
2 глави лук
2 моркова
2 картофа
1/2 глава зеле (аз използвах червено)
2 домата (аз пропуснах, понеже в момента не ям)
500 мл костен бульон
1 с.л. ябълков оцет
2 скилидки чесън (също пропуснах)
3 с.л. гхи или друга мазнина
2 дафинови листа
сол, черен пипер
за сервиране:
заквасена сметана
стрък магданоз
рецепта
1. Месото се нарязва на късчета с размер 2-3 см и се запечатва в тиган с малко гхи от всички страни.
2. Прехвърля се в уред за бавно готвене и се готви поне 4 часа. Може да го направите и в обикновена фурна, като използвате подходящ съд и печете на 150 градуса.
3. След като месото е готово, пригответе зеленчуците.
4. Сложете приставка за слайс в кухненския робот и нарежете зелето и морковите.
5. След това сменете с приставката за едро ренде и нарежете цвеклото и лука.
6. Картофите обелете и нарежете на кубчета с размер 1 см.
7. В голяма тенджера загрейте гхи и сложете всички зеленчуци от кухненския робот.
8. Подправете със сол, пипер и ябълков оцет и задушете за около 5 мин.
9. Добавете картофите, костния бульон, дафиновия лист и доматите и чесъна, ако използвате.
10. След като заври, добавете месото и гответе още 10-15 мин до готовност.
11. Сервирайте с лъжица сметана и пресен магданоз.
бележки
За постен вариант използвайте кокосова сметана.
Comments