Днес искам да поговорим за тема, която почти всички познават, но подценяват, може би защото постоянно слушат за нея и някакси я приемат за даденост. Храносмилането.
Това е тема, която обожавам да разработвам за лекции, защото има толкова вълнуващи факти за храносмилането, които хората всеки път жадно попиват и си тръгват с една гордост и познание за този съвършен механизъм, а именно нашето тяло. :-))
Точно така, твоето тяло е изумително и една от най-важните и фундаментални функции, които го поддържат живо е храносмилането. Не можем да имаме нито хубавата кожа, коса, нокти, енергия, тонус, добро настроение и правилна работа на всички органи без правилно протичане на храносмилането!
Така че колкото и да си мислиш, че това не засяга теб, добре е да провериш дали не пропускаш нещо важно.
И понеже темата за храносмилането е много всеобхватна, днес искам да обърна внимание на най-често срещания проблем при него – липсата на достатъчно стомашни сокове.
Предполагам вече знаеш, че основната част от преработването на храната се случва в стомаха с помощта на храносмилателни сокове, които разграждат храната до хранителни вещества нужни на клетките ни. Проблемът е, че повечето хора не произвеждат достатъчно стомашни сокове, а и с възрастта количеството им прогресивно намалява, което звучи още по-мотивиращо да обърнем поглед към себе си и да следим как се случва този процес при нас.
Така че днес ще ти представя 6 начина, с които можеш да създадеш условия за по-доброто протичане на храносмилането и да подкрепиш тялото по лесен и естествен начин.
1. Храни се в спокойно състояние
Знам, че си слушал/а за това много, но знаеш ли всъщност защо е толкова важно? Храносмилането е изключително енергоемък процес и за да се случи всичко „по план“, е нужно да му осигурим тази енергия в центъра на цялото. Когато сме в движение, на крак, в колата или се храним бързо и под напрежение, кръвта е съсредоточена в периферията и мускулите, а не в центъра на тялото (където е разположена храносмилателната система). Това състояние на тялото познаваме като симпатиков отговор на нервната система или режим „бий се или бягай“ – състояние, в което приоритет е оцеляването, а не храносмилането. Ето защо хранейки се в това състояние, стомахът не може да произведе достатъчно сокове и храната остава недобре преработена, причинява киселини, газове и тежест.
Можеш лесно да превключиш в парасимпатиков отговор, когато седнеш 5 минути преди да се храниш, направиш няколко дълбоки вдишвания и издишвания и притихнеш за момент. Фокусирай върху процеса на готвене и хранене, наслаждавай се на всяка хапка и остави снимките и шумните разговори за по-късно. ;-)
2. Правилно приготвена храна
За да можеш да преработиш добре и усвоиш хранителните вещества от храната, тя трябва да е правилно приготвена. Може би това ти звучи малко объркващо – какво означава „правилно приготвена“? Истината е, че има групи храни, които в миналото са се приготвяли по много различен начин именно защото древните хора са знаели как най-добре се усвояват от тялото. Зърнените и бобовите, ядките и семената са минавали задължително през един от трите основни метода – накисване, покълване и ферментиране. Тези методи са се използвали от всички народи, независимо от континента и някакси са достигнали до това знание дори без да имат Google :-) Древните хора са знаели, че така подпомагат храносмилането, а съвременните изследвания потвърждават това.
Накратко, когато включваш тези групи храни в менюто, не забравяй да ги накисваш предварително. Използвай вода с кисела среда за бобовите и солена среда за ядките и семената. Храносмилането ще се облекчи, а бонусът за здравето ти ще са повече хранителни вещества и енергия за тялото!
Правилното приготвяне на храните и всички техники разглеждаме и приготвяме на практика в курса ми „Храна за промяна“.
3. Ферментирали храни
Ами, да, няма скоро да спра да говоря за тях ;-)) Обожавам ферментиралите храни, писала съм за тях тук и личният ми опит с тях е доста красноречив – въведа ли ги в менюто, храносмилането драматично се подобрява.
Ферментиралите храни съдържат голямо количество ензими, които помагат за разграждането на храната в стомаха, синтезирането на стомашни сокове, както и подобряват баланса на микроорганизми в червата.
И ако смятате, че киселото зеле не е секси, разгледайте всички рецепти за ферментирали зеленчуци тук, пробвайте някоя и после споделете ефекта!
4. Натурален ябълков оцет
За теб, който все още не се престрашаваш с ферментирането, това решение е за теб. Ябълковият оцет определено се превърна в хитов продукт в уелнес средите и буквално може да се използва за всякакви цели у дома – от препарати за почистване през козметика, градинарство, съхранение на зеленчуци, та чак до здравословни ползи за храносмилането.
Има няколко теории защо ябълковият оцет действа благоприятно на храносмилането. Първата е, че заради киселинността си понижава нивото на pH в стомаха и я прави благоприятна за храносмилане. Втората засяга богатото му съдържание на ензими, а действието му се свързва и с подобряване баланса на бактерии и неутрализиране на патогените.
Най-лесният начин да го включите в режима е като разтворите и 1 ч.л. в чаша вода с малко мед (а може и без), както и преди хранене. Това ще подготви стомаха с повече стомашни сокове и ще настрои тялото за режим на хранене!
А още по-лесен е да го добавяте в салати, дресинги, сосове и за мариноване на зеленчуци. Важното условие е оцетът да е истински, натурален и естествено ферментирал. Ще намериш такъв в здравословните хранителни магазини, на фермерските пазари, а вече и в големите хранителни вериги.
5. Вода и сол
Може би си изненадан/а от тази точка, но всъщност добрата хидратация не е важна само за детокс процесите в тялото и красивата кожа. Всъщност на първо място водата ни е нужна за храносмилането. Защо? Ами защото стомашните ни сокове са на основата на… вода! Точно така, за да можем да синтезираме достатъчно стомашни сокове му е нужна добра хидратация. И не забравяй, че тялото приоритизира и ще използва водата първо за най-важните процеси и чак след това за поддържане на красивата и блестяща кожа. Само напомням.
И така, вторият шокиращ елемент, както се досещаш е… солта! В крайна сметка досега говорим за стомашна киселина или позната още като СОЛНА киселина. Тя се образува на базата не соли, които приемаме чрез храната, затова не пропускай да включваш качествена нерафинирана морска или каменна сол към храната си, за да подкрепиш тялото в тази нелека, сложна и перфектно координирана ежедневна задача, каквато е храносмилането!
Е, изненадах ли те с тези трикове за подобряване на храносмилането? Използваш ли вече някои от тях? Напиши ми в коментар и сподели статията, за да бъде от полза за повече хора.
Добър апетит от мен и до скоро,
М.
Използвани източници:
Weston Price Foundation
NTA Digestion protocols
Why Stomach Acid is Good For You, Dr. Jonathan Wright
Comments